Relacje biznesowe

Kontakty biznesowe Dolnego Śląska z Gruzją to mój priorytet.

Mamy już świetne relacje przyjacielskie i samorządowe, teraz czas na biznes. Zależy mi, aby wrocławskie i dolnośląskie firmy były obecne na obszarze Kaukazu Południowego. Ten region jest niezwykle atrakcyjny i stwarza nowe perspektywy biznesowe. Wiedzą o tym dolnośląscy przedsiębiorcy i samorządowcy, którzy od paru lat jeżdżą do Gruzji z misjami gospodarczymi.

Ten biznes się opłaca

Rocznie do Gruzji przyjeżdża 9 mln turystów, czyli ponad dwukrotnie tylu, ilu to państwo ma mieszkańców. Dobrze rozwija się rynek nieruchomości, szczególnie tych przeznaczonych na wynajem, ale nie tylko, np. inwestycja hotelarska potrafi się zwrócić nawet w 3,5 roku. To wszystko pokazuje, że rynek jest niesamowicie chłonny i perspektywiczny. Aktywni są na nim obywatele Turcji i Rosji i coraz częściej Brytyjczycy. Gruzini jednak są zainteresowani także współpracą z Polakami. Ważne, by nasi przedsiębiorcy dostrzegli tę szansę, a mnie zależy na tym, aby były to firmy z Wrocławia i naszego regionu.

Szansa dla dolnośląskich firm

Ze względu na położenie Gruzja jest swojego rodzaju hubem komunikacyjnym, zapewnienia bowiem łączność między Azją Zachodnią, Azją Centralną i Europą. Poprzez Gruzję polskie towary i usługi mają ułatwiony dostęp do rynków Południowego Kaukazu, w tym Azerbejdżanu, Armenii, Kazachstanu, oraz Turcji, Iranu i Arabii Saudyjskiej.

Gruzinom zależy na współpracy z dolnośląskim firmami, szczególnie z branży IT, budowlanej, energetycznej i turystycznej. Dobre pespektywy mają przed sobą inwestycje infrastrukturalne, dużo się tam buduje i modernizuje, np. drogi, obiekty sportowe czy hydroelektrownie, rozwija się przemysł ciężki, wydobywczy (Gruzja pozyskuje znaczne ilości rudy manganu). Dolnośląskie firmy, które współpracują z KGHM, mogą znaleźć w Gruzji partnerów.

Prowadzenie firmy i podatki

Gruzja ma bardzo dobrze wykształconą kadrę pracowniczą. Całość kosztów, związana z zatrudnieniem, to podatek w wysokości 20 proc. Dla porównania – w Polsce to ok. 50 proc. W Gruzji stosowany jest estoński sposób rozliczania podatków, czyli firma, która generuje przychód do momentu, gdy nie konsumuje zysków w formie dywidendy, nie płaci podatków.

Według raportu Doing Business, Gruzja jest w gronie 10 najlepszych państw do prowadzenia własnego biznesu. To kraj otwarty na inwestycje. Sprzyja temu uproszczone prawo gospodarcze, np. firmę można zarejestrować i otworzyć w jeden dzień. Zlikwidowano wiele obowiązkowych licencji i pozwoleń. Skrócono czas odprawy celnej. Co ciekawe, w Gruzji świadczenia socjalne finansuje państwo. Przedsiębiorca nie musi zatem odprowadzać składek, związanych z zatrudnieniem pracowników.

Gruzja – Unia Europejska

Gruzja dąży do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO, a to dla kontaktów biznesowych i turystycznych ma kluczowe znaczenie.

  • 28 marca 2017 r. UE wprowadziła liberalizację wizową i obywatele Gruzji mogą podróżować do państw Unii Europejskiej bez wiz – do 90 dni w ciągu pół roku. Wcześniej, bo w 2011 r., weszły w życie umowy UE – Gruzja: o ułatwieniach wizowych i o readmisji. Co ważne, Polacy, bez względu na cel podróży, mogą wjechać do Gruzji bez wiz, a przekraczając granicę, należy okazać paszport lub dowód osobisty
  • Od 1 lipca 2016 r. w pełni obowiązuje układ stowarzyszeniowy UE – Gruzja wraz z pogłębioną, kompleksową strefą wolnego handlu.
  • Od 2009 r. Gruzja jest członkiem Partnerstwa Wschodniego, które ma pogłębiać więzi polityczne i integrację gospodarczą Unii Europejskiej z sześcioma partnerskimi krajami Europy Wschodniej i Zakaukazia. W tej grupie, oprócz Gruzji, są: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Mołdawia i Ukraina.

Polsko-Gruzińska Izba Przemysłowo-Handlowa

Konsulat współpracuje z Polsko-Gruzińską Izbą Przemysłowo-Handlową, która powstała we Wrocławiu w 2017 r. Zrzesza firmy z różnych branż: medycznej, przemysłowej, surowcowej, spożywczej, usługowej i IT. Co ważne, Izba działa pod patronatami ambasad Rzeczypospolitej Polskiej w Tbilisi oraz Ambasady Gruzji w Warszawie oraz najważniejszych polskich i gruzińskich instytucji wspierających biznes.