Krótka historia Gruzji
Gruzja w języku ojczystym Gruzinów nazywana jest Sakartwelo. Nazwa ta zrodziła się z połączenia dwóch słów –, czyli Gruzini, i przyimka sa – w tłumaczeniu „dla”.
Najpiękniejszy zakątek Bóg zachował dla siebie
Ze stworzeniem Gruzji wiąże się legenda, z którą Gruzini chętnie się dzielą:
„Bóg, po tym, gdy stworzył Świat, zebrał wszystkie narody i oznajmił, że sprawiedliwie podzieli Ziemię i każdy naród otrzyma na niej swoje miejsce. W czasie gdy wszystkie narody w kolejce oczekiwały na najlepszy skrawek Ziemi, Gruzini postanowili oddać się zabawie, ucztując na cześć Stwórcy. Gdy zorientowali się, że Bóg podzielił już wszystkie ziemie, pełni pokory powiedzieli Stwórcy, że pili wino i biesiadowali ku Jego czci. Bóg zamyślił się i powiedział: Podzieliłem już całą Ziemię – lecz po chwili namysłu dodał – ale najpiękniejszy zakątek postanowiłem zatrzymać dla siebie. Niech stanie się waszym domem, żyjcie w nim tak szczęśliwie, jak żyliście do tej pory”.
Homo erectus był w Gruzji
Przyjmuje się, że na obszarze dzisiejszej Gruzji homo erectus (przodek współczesnego człowieka) pojawił się 1,8-1,6 mln lat temu. Pierwsze organizmy państwowe (Diaohi i Kolcha) powstawały od XII do VII wieku p.n.e. W IV wieku p.n.e. powstało Królestwo Iberii – na dzisiejszych obszarach Wschodniej Gruzji.
Pod obcym panowaniem
Na przestrzeni wieków ludy dzisiejszej Gruzji zmagały się z wieloma najazdami na zamieszkiwane przez nich obszary, a organizmy państwowe tam powstające musiały wielokrotnie zmagać się z narzuconym zwierzchnictwem. Do najtrudniejszych okresów należą: rządy Arabów, najazdy Mongołów, a także wojny toczone pomiędzy Turcją i Persją, dotyczące podziału Kaukazu.
Złoty Wiek i zjednoczenie
Złoty wiek rozwoju już zjednoczonego państwa gruzińskiego przypada na XI i XII stulecia. W późniejszym okresie nastąpiło zbliżenie z Imperium Rosyjskim, które zostało oficjalnie zatwierdzone traktatem gieorgijewskim. Wiek XIX dla Gruzji był kolejnym, gdy państwo musiało podporządkować się obcemu zwierzchnictwu, ponieważ Cesarstwo Rosyjskie wchłonęło Gruzję.
Odzyskanie niepodległości
Gruzja odzyskała niepodległość w 1918 r. Nie trwała ona długo, ponieważ w roku 1921 kraj został włączony do ZSRR. Ponownie Gruzja odzyskała niepodległość w 1991 r., po rozpadzie Związku Radzieckiego. Pierwszym prezydentem Gruzji był Zviad Gamsakhurdia.
Gruzja w XXI w.
W 2003 r. – w wyniku „rewolucji róż” – do władzy doszedł Mikheil Saakashvili. Podczas jego prezydentury Gruzja przeszła wiele reform, które miały na celu m.in. ograniczenie korupcji czy reformę policji.
Rok 2008 dla Gruzji to również ten, w którym Gruzini musieli bronić się przed agresorem. 8 sierpnia rozpoczęła się pięciodniowa wojna, w którą zaangażowała się Federacja Rosyjska.
Dzięki mocnej reakcji opinii światowej, którą zainicjował ówczesny prezydent Polski Lech Kaczyński, Federacja Rosyjska nie posunęła się dalej. Jednakże nie udało się Gruzinom zdobyć kontroli na straconych ziemiach i dlatego obecnie Abchazja i Osetia Południowa pozostają poza kontrolą Tbilisi, a 20% Gruzji okupowane jest nadal przez Federację Rosyjską.
Obecnie prezydentem Gruzji jest Salome Zurabiszwili, która została wybrana na ten urząd w 2018 r.
Autorka artykułu: Ekaterina Mantidze